Jóga je vážně pro každého

 

Jóga je stará více než 5000 let. Původem z Indie, patří k nejstaršímu umění tělesného ovládání, navození uvolnění a vyrovnanosti. V józe rozeznáváme dva základní druhy:

  • Hathajógu se jejími ásánami – tělesnými pozicemi.
  • Meditativní jógu mnoha (cca 7) forem.

Tou populární a nejvíce známou – a skutečně jóga pro každého – je hathajóga.

Jóga je protahováním svalů, připomínající pomalé pohyby kočkovitých šelem, jehož cílem je zbavit tělo napětí. V jógových cvicích se všechny pohyby provádějí pomalu a soustředěně, abychom při prvním pocitu bolesti mohli ihned zastavit.

Každý měří svůj rozvoj v józe jen sám se sebou, s tím, jak na tom byl dříve. Proto dává jóga pocit úspěchu v cvičení v jakémkoli věku. Důležitá je vytrvalost, není nutno praktikovat jednotlivé ásány 20x, zcela postačí zaujmout je 2x. Jóga uvolňuje, omlazuje, dodá energii, posiluje a reguluje tělesné funkce. Ulevuje při obtížích zažívání a bolestech všeho druhu.

Jógové ásany

Ásany jsou pozice, které člověk zaujímá. Názvy vycházejí z indického jazyka: např. Ryba-Matsjásána.

Známe ásany:

  • Inaktivní – k uvolnění svalstva
  • Aktivní  –  zaměřené na určité svaly
  • Statické – k posílení rovnováhy těla
  • Dynamické  – mění se během cvičení

Ke cvičení je vhodná sestava jógových cvičení dle věku a zdraví, tak aby se procvičilo celé tělo. Existují sestavy pro určité části těla, zdravotní potíže i věkovou skupinu.

Jak na to…

Můžete cvičit doma sami, dle CD, DVD, pc, knihy, anebo se přihlásit do některého kurzu. Ke cvičení patří vhodná hudba – New age jako Enigma, Enja atp.a tiché větrané místo. Podložka by neměla být příliš měkká. Koberec, přeložená deka nebo karimatka postačí. Po těžkém jídle se doporučuje počkat se cvičením 2 hodiny, po lehčím hodinu. Pití před cvičením neškodí.

yoga

Další mé texty o józe a tématy s ní spojenými

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.