Muzikoterapie, hudba jako taková

 

Muzikoterapie je jednou z metod a forem alternativního léčení. Výzkumy již prokázaly, že vhodně volená hudba (i v hlasitosti) má pozitivní vliv na lidský organismus, a nejen na lidský, ale i na zvířata. Existuje druh hudby vhodný na stress (Mozart), na únavu (New Age), na navození spánku (Bach, varhaní koncerty), na vybuzení organismu (rytmy bubnů).

Uvažovali jste někdy o hudbě jako takové v kontextu k řeči?  

Víte, někdy je řeč strašlivá věc. Jen se někdy zaposlouchejte do rozhovorů a povídání kolem. Lidé štěbetají a mluví, a mluví, a mluví a jak s tou řečí někdy ošklivě zacházejí! Někdy mám pocit, že je toho povídání příliš, a že přeci totéž se dá vyjádřit i jinak.

  • třeba obrázkem, kresbou – arteterapie
  • tancem – pohybová terapie
  • anebo hudbou – muzikoterapie

Je- li někdo smutný, i v obrázku a kresbě nalezneme smutek v jeho barvách a výrazu. A naopak syté barvy a tahy štětce či tužky ukáží na radost a štěstí.

A tichá tesklivá hudba plná táhlých tónů nás naladí do smutku, anebo z ní ten smutek vycítíme. A rytmické a svěží tóny zas nás naladí do pohody. A co teprve tanec! Co tím se dá všechno vyjádřit! Zármutek, láska, něha, žal, radost.

Muzikoterapie

Tóny hudby dokáží pohladit, rozveselit, zrelaxovat vás, a načerpat z ní sílu k novým povinnostem. A hudba též léčí – únavu, smutky, stress.

To jen ležíte, třeba na koberci, v pokoji, a představujete si, že jste tóny a noty té písně nebo skladby. Zkuste to někdy, bude vám moc pěkně.

Paní Hudba alias Muzika

Kdyby byla paní Hudba pan Hudba, (nebo pan Muzika), určitě bych si ho namluvila, jsem do ní totiž skoro zamilovaná. Ale to by bylo zase sobecké, mít pana Hudbu ailas Muziku jen pro sebe. To by z něho neměli ostatní potěšení. Je přeci prima dělit se o pocity, hlavně ty pěkné a milé s ostatními. A bez hudby by bylo na světě moc smutno. No řekněte, to ticho by nás za chvíli obtěžovalo.

I když…trocha ticha občas neuškodí každému, spíše naopak. Vždyť mnoho čekáren lékařů a chodeb nemocnic hlásalo, a snad i hlásá někde stále, že ticho léčí.

Tak vidíte, nejen hudba….

muzikoterapie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.